אודות OBM

מבוא וידאו בחמש דקות

סדנת האופניים הכתומים היא סדנה שנועדה ללמד אותך לרכוב על סוג מיוחד של אופניים – האופניים של המוח. באופניים אנו “מזהים” שלושה חלקים:

הגלגל הקדמי מראה לך לאן ללכת (= פתיחות),

הגלגל האחורי דוחף אותך (= מיקוד),

האדם היושב באמצע מנצח על שניהם (= שליטה).

בסדנה בת ארבע השעות, אנו (פרופ’ סיון והצוות) נסביר, נחלוק, ואף נתרגל כיצד להיות יעילים יותר קוגניטיבית, בשלושת המצבים של עידן החדשנות:
 • ניהול היום-יום, תוך כדי…
 • התמודדות עם מתח, וכן…
 • רתימת הזדמנויות חדשות.

שאלות נפוצות 

1. למה אופניים כתומים?

זאת מטאפורה שקל לזכור. בסדנה גם נספר מדוע בחרנו בצבע הכתום.

 

2. האם זה באמת יכול לגרום לנו להיות רוכבי מוח טובים יותר?

בוודאי. הסדנה מתוכננת כ”התערבות נבונה” (הסברים בהמשך), אשר תהפוך אתכם לרוכבים טובים יותר.

להלן מקצת ממה שאנשים אמרו בסדנאות בין-לאומיות קודמות (ולכן סליחה על כמה תקלות שפה):

 • מטאפורת האופניים פשוטה. נוח לשתף בקהילה. אנשים נוטים לזכור רק 3 דברים בכל פעם (פתיחות, מיקוד, שליטה).
 • ארוז היטב תוך שימת לב לפרטים. סיכום טוב של טכניקות בסיסיות. איך להפוך אופניים לכלי.
 • מדובר על איזון בין פתיחות למיקוד. מתחילים עם הנפש ומתרחבים החוצה.
 • מַרגִיעַ. משנה את דרך החשיבה. עוזר להחזיר זמן ל”אני”. מזכיר להישאר חיובי. מזכיר תשומת-לב-עצמית. ההאזנה הוא חלק טוב מאוד. מזכיר לנו להקשיב יותר ולהתמקד בתגובה של אנשים.
 • בהתחלה הרגשתי מצחיק ונבוך וחשבתי “האם אתה מנסה לשנות אותי?” דגש על “שליטה”. להתחיל להבין את העוצמה של המדיטציה. תרגיל הקשבה שימושי. השיחה עוזרת להפיק יותר.
 • הבנתי שמדיטציה עוסקת גם בפתיחות ולא רק במיקוד. בכלים ניתן להשתמש כדי לסייע לאנשים בהונג-קונג להגיע למיקוד ולתרגל אותם מדי יום.
 • מושג האופניים מובנה טוב.
 • בהתחלה הייתי ציני. כמה חלקים שיעממו אותי. שתי תובנות לקחת איתי: 1. להרגיש נוח ופשוט להפסיק לחשוב על עצמי. 2. לא צריך להגיב על כל דבר כל הזמן ואפשר להיות פרואקטיבי. טוב לעבודה. חושב לשתף עם חברים.
 • גרם לי לחשוב שאפשר לעשות זאת בחיי היום-יום שלי. לא קל לעבוד כך בקבוצה אבל הסדנה מספקת מקום בטוח לעשות מדיטציה יחד. להרגיש בנוח. צריך לחפש הזדמנויות.
 • ניסיון חדש. עוזר לחשיבה בדרכים חדשות.
 • חיזוק המושג, כמו האופניים, עובד טוב. מבחר טוב של כלים וכיצד זה יכול להתרחש. חיבור ענק לפתיחות, מיקוד ושליטה. מעודד יצירתיות. צריך לתרגל מדי יום. כדאי לחשוב על זיווג עם סדנת רעיונות.

 

3. מהי “התערבות נבונה”?

זוהי התנסות קצרה יחסית, שיכולה להשאיר השפעה ארוכת-טווח על יחידים וקבוצות. ראו מאמר מאוניברסיטת סטנפורד, המתאר התערבות נבונה.

 

4. מי מוביל את הסדנה?

פרופ’ ישע סיון (www.dryesha.com). פרופ’ סיון מתמקד בקישור יזמות, חדשנות ודיגיטל. הסדנה פותחה החל משנת 2013 כאשר ישע היה בשנת שבתון בהונג-קונג.
בקצרה:
 • פרופ’ ישע סיון הוא המייסד והמנכל של חברת i8 ventures — פלטפורמה עיסקית לחדשנות בחדשנות. הוא גם מרצה אורח לדיגיטל, חדשנות והשקעות סיכון בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטה הסינית של הונג קונג. התמחותו כוללת פיתוח ומימוש פתרונות חדשניים בחברות, בהיי-טק, במוסדות ממשלתיים וביטחוניים. הוא מתמקד בנושאי אסטרטגיה וטכנולוגיות מידע (SVIT – Strategic Value of Innovation Technology), חדשנות ויזמות-סיכון (employment black holes), מנהיגות מודעת (Orange Bike Mind Workshop), עולמות וירטואליים (3D3C platforms), תשתיות ידע ומערכות תקינה. לאחר קבלת הדוקטורט מאוניברסיטת הרוורד, לימד סיון בתוכניות הכשרת מנהלים, EMBA, MBA עיצוב והנדסה בתחומי הענין שלו.

5. האם זה קשור ל”להיות מודע” (Mindful)?

כן. אנו מחפשים דרכים יעילות “להקנות” מודעות. זהו תחום שנחקר רבות, עם מסורת בת אלפי שנים והוא מבוצע גם בחברות מובילות כמו גוגל, מקינזי, גנרל מילס, Aetna, ואחרות (ראו מאמר ב”הרווארד-ביזנס-רביו”). (נשאלתי אם יש לי גירסה ארגונית והתשובה היא “כן, אבל נדרש מוביל פנים-ארגוני צריך להוביל את התהליך”. המעוניינים, אנא השתמשו בטופס צור קשר לפרטים).

6. מה אקבל?

שכר הלימוד עשוי לכלול ראיון טלפוני קצר (אחרי הרישום בפועל), את הסדנה עצמה, ארוחות כמפורט במידע הספיציפי של הסדנה שלכם, מתנה קטנה מאיתנו (כדי לעזור לכם בתירגול), ותזכורת יומית במשך 10 ימים של על-ידי הודעת טקסט (סמס, ווטסאפ). פרטים יימסרו בחלק האחרון של הסדנה.

7. מהי שפת הסדנה?

השקופיות באנגלית. שפת ההרצאה תלויה בסדנה הספציפית אליה נרשמתם והיא תצויין בטופס ההרשמה.

8. יש לי שאלות נוספות…

נשמח לענות עליהן – ראו טופס “צור קשר” (תשובה תנתן תוך 10 ימים). אם נרשמתם כבר, אפשר לבקש ראיון טלפוני.
מוזמנים להירשם לקבלת עדכונים עתידיים.

9. מתי הסדנה הבאה?

 • אנו מודיעים על פתיחת מועדים חדשים ועל מיקום לאלה שהביעו עניין ומופיעים ברשימת התפוצה שלנו. אנא הרשמו בקישור שלהלן: הרשמה לעדכונים עתידיים.

תודה.